
Recenzija filma “Troja” (2004)
Režija: Volfgang Petersen
Scenario: Dejvid Beniof
Glavne uloge: Bred Pit, Erik Bana, Orlando Blum, Dajan Kruger, Brijan Koks, Šon Bin, Piter O’Tul, Brenden Glison, Rose Bern
Muzika: Džejms Horner
Žanr: Istorijska epska drama
Trajanje: 163 minuta (Director’s Cut: 196 minuta)
“Troja” (2004) je epski istorijski film koji režira Volfgang Petersen, inspirisan Homerovom “Ilijadom”, jednom od najvažnijih i najuticajnijih priča antičke književnosti. Film donosi spektakularnu vizuelnu rekreaciju legendarne opsade Troje, preplićući akciju, političke intrige, strast i sudbinske sukobe junaka koji su postali deo mitološke baštine čovečanstva.
Iako se film delimično udaljava od Homerovog izvornog teksta, nudeći racionalizovanu i sekularizovanu verziju priče bez božanskih intervencija, on i dalje uspeva da prikaže dramu ljudske ambicije, ljubavi, izdaje i rata. Glumačka ekipa je impresivna, predvođena Bredom Pitom u ulozi Ahila, Erikom Banom kao Hektorom i Orlandom Blumom kao Parisom.
U nastavku analiziramo različite aspekte filma, uključujući priču, karakterizaciju, glumu, režiju, scenografiju, muziku i uticaj na filmsku industriju.
Film prati događaje koji su doveli do Trojanskog rata i njegovog dramatičnog ishoda. Priča počinje kada Paris, trojanski princ, otme Helenu, najlepšu ženu sveta i ženu spartanskog kralja Menelaja (Brendan Glison). Ovaj čin uvredi ne samo Menelaja već i njegovog brata Agamemnona (Brijan Koks), moćnog vladara Mikene, koji koristi Heleninu otmicu kao izgovor da pokrene veliku vojnu ekspediciju protiv Troje.
Grčka vojska, predvođena slavnim ratnikom Ahilom (Bred Pit), iskrcava se na trojansku obalu i počinje opsadu grada, kojim vlada stari kralj Prijam (Piter O’Tul). Na strani Troje ističe se hrabri princ Hektor (Erik Bana), Parisov stariji brat, koji pokušava da odbrani svoj narod i grad od neumoljive grčke sile.
Centralni sukobi filma uključuju rivalitet između Ahila i Agamemnona, Ahilovu strastvenu ljubav prema Briseidi (Rose Bern), Hektorovu herojsku borbu protiv grčkih napadača, kao i epske duele – posebno onaj između Ahila i Hektora, koji predstavlja emotivni vrhunac filma.
Konačno, dolazi do legendarne “trojanske prevare”, kada Grci koriste drvenog konja da se infiltriraju u grad i izazovu njegov pad. Film završava Ahilovom smrću i uništenjem Troje, prikazujući cenu ratne slave i tragediju sudbina pojedinaca uhvaćenih u vihoru istorije.
Bred Pit donosi interpretaciju Ahila kao složenog i introspektivnog ratnika koji se bori ne samo protiv neprijatelja, već i sa sopstvenim demonima. Njegov Ahil nije jednostavan junak – on je vođen slavoljubljem, ali i dubokim unutrašnjim konfliktima. Njegov odnos sa Briseidom daje mu ljudsku dimenziju, a scena u kojoj tuguje za Patroklom pruža jedan od najemotivnijih trenutaka filma.
Erik Bana daje možda i najjaču glumačku izvedbu u filmu. Njegov Hektor je oličenje časti, odgovornosti i požrtvovanosti. Dok Ahil ratuje iz lične slave, Hektor je ratnik koji se bori da zaštiti svoju porodicu i svoj narod. Njegova borba sa Ahilom je jedna od najnapetijih scena u filmu, a njegova smrt je dirljiva i tragična.
Paris u ovom filmu nije prikazan kao klasični heroj, već kao mladić vođen strašću i nesposoban da shvati posledice svojih postupaka. Orlando Blum ga igra sa dozom nesigurnosti i slabosti, što je u skladu sa njegovom mitološkom slikom. Njegov razvoj kroz film je vidljiv, ali ostaje u senci snažnijih karaktera poput Ahila i Hektora.
Dajan Kruger donosi Heleni eleganciju i suptilnu tugu, ali njen lik ostaje nedovoljno razvijen. Film ne istražuje dublje njene motive i unutrašnje sukobe, čime ostaje svedena na objekat požude i uzrok rata.
Brijan Koks briljira u ulozi arogantnog i moćnog Agamemnona, čije političke ambicije i beskrupuloznost pokreću veliki deo radnje. Njegov sukob sa Ahilom daje dodatnu tenziju filmu.
Legendarni Piter O’Tul donosi jednu od najdirljivijih scena u filmu – trenutak kada dolazi u Ahilov šator da moli za telo svog sina Hektora. Njegova interpretacija mudrog i dostojanstvenog kralja je izuzetno emotivna i moćna.
Volfgang Petersen donosi spektakularnu viziju Trojanskog rata, kombinujući epsku akciju sa intimnim karakternim dramama. Film se oslanja na realističan ton, izostavljajući natprirodne elemente “Ilijade”, što je kontroverzna, ali smela odluka.
Dejvid Beniof, kasnije poznat kao jedan od kreatora serije “Igra prestola”, kreirao je scenario koji balansira između istorijske autentičnosti i holivudskih očekivanja. Međutim, film često pojednostavljuje i modernizuje likove i njihove motive, što može delovati neautentično za poznavaoce mita.
Scenografija i kostimografija su spektakularne, prikazujući veličanstvene dvorane Troje, ratne logore Grka i epske bojeve sa hiljadama statista i CGI vojnika. Bitke su dinamične i brutalne, posebno duel Ahila i Hektora, koji je koreografisan sa velikom pažnjom na detalje.
Džejms Horner komponuje muziku koja daje filmu epski i emotivni ton, iako nije među njegovim najupečatljivijim delima. Numeru “Remember Me” u izvođenju Džoš Grobana posebno treba istaći.
“Troja” je ambiciozan ep koji oživljava mit o Trojanskom ratu kroz spektakularnu akciju i snažne likove. Iako film odstupa od Homerovog izvornog teksta i pojednostavljuje mitološke motive, on uspeva da donese emocionalno snažnu i vizuelno impresivnu priču.
Ocena: 8/10