What's happening?

Video Sources 46 Views Report Error

  • Watch traileryoutube.com
Memoirs of a Geisha (2005)

Memoirs of a Geisha (2005)

A story like mine has never been told.Dec. 06, 2005USA146 Min.PG-13
Your rating: 0
6 1 vote

Synopsis

Memoari jedne gejše (Memoirs of a Geisha, 2005) – Filmska recenzija

Uvod: Putovanje u srce Japana kroz vizuru holivudskog spektakla

Film Memoari jedne gejše (2005), reditelja Roba Marshalla, predstavlja jednu od najambicioznijih ekranizacija romana u poslednjim decenijama. Zasnovan na istoimenom bestseleru Artura Goldena iz 1997. godine, film nas vodi na očaravajuće i emocionalno putovanje kroz život mlade devojke koja postaje jedna od najpoznatijih gejši Japana.

Ovaj vizuelno zadivljujući film, iako proizveden u holivudskom studiju, nastoji da oslika egzotičnu i kompleksnu kulturu tradicionalnog Japana. No, istovremeno, suočava se s određenim kontroverzama i kritikama, kako zbog izbora glumačke postave, tako i zbog same interpretacije japanske tradicije kroz prizmu zapadne kinematografije.

Radnja: Priča o žrtvi, snazi i sudbini

Radnja filma započinje 1929. godine u siromašnom ribarskom selu gde devetogodišnja devojčica Čijo (Kasumi Kimura) i njena starija sestra Satsu bivaju prodate od strane svog oca. Čijo završava u okiyi, domu u Kjotu gde se odgajaju i treniraju buduće gejše, dok njena sestra Satsu odlazi u bordel.

U okiyi, Čijo prolazi kroz surovo detinjstvo, suočavajući se s okrutnim tretmanom Hatsumomo (Gong Li), tadašnje glavne gejše kuće, koja u njoj vidi potencijalnu suparnicu. Međutim, sreće ljubaznog i uglednog predsednika (Ken Watanabe), koji joj pruža trenutak nade i inspiriše je da postane gejša kako bi jednog dana mogla da mu se približi.

Pod mentorstvom plemenite gejše Mamehe (Michelle Yeoh), Čijo preuzima novo ime – Sajuri – i postaje jedna od najcenjenijih gejši u Japanu. Ipak, njen put do slave ispunjen je intrigama, ljubavnim previranjima i političkim preokretima koji dolaze s izbijanjem Drugog svetskog rata.

Glumačka postava: Talentovana, ali kontroverzna

Jedan od najčešćih prigovora na ovaj film tiče se izbora glavnih glumica – Gong Li, Zhang Ziyi (Sajuri) i Michelle Yeoh – koje su sve kineskog porekla, umesto japanskog. Ova odluka izazvala je polemike jer je smatrana nepoštovanjem japanske kulture, budući da su gejše simbol duboko ukorenjen u japanskoj tradiciji.

Ipak, ako zanemarimo etničke kontroverze, gluma je izuzetno upečatljiva. Zhang Ziyi briljira u ulozi Sajuri, donoseći mešavinu nežnosti i unutrašnje snage, što čini njen lik nezaboravnim. Michelle Yeoh kao Mameha donosi sofisticiranost i gracioznost, dok je Gong Li izvanredna u ulozi antagonističke Hatsumomo, pružajući jedan od najupečatljivijih performansa u filmu.

Ken Watanabe, jedini japanski glumac u vodećoj postavi, donosi toplinu i dostojanstvo ulozi Predsednika, ali njegov lik ostaje prilično enigmatičan i nedovoljno razvijen u scenariju.

Režija i vizuelni aspekt: Spektakl boja i pokreta

Rob Marshall, poznat po svom radu na mjuziklu Chicago (2002), donosi vizuelno raskošan film, oslanjajući se na svoju pozadinu u koreografiji kako bi prikazao elegantne pokrete gejši i baletski precizne scene tradicionalnih performansa.

Kinematografija Diona Bibija je zadivljujuća – svaki kadar odiše estetikom tradicionalnog Japana, od osvetljenih ulica Giona, preko bogato dekorisanih kimona, do prizora sakura trešnjinog cveta koji lebdi kroz vazduh. Korišćenje svetla i senki doprinosi melanholičnoj atmosferi, dok široki planovi Kjota evociraju bajkovitu atmosferu.

Muzika: Magija Džona Vilijamsa

Muziku filma komponovao je legendarni Džon Vilijams, a glavnu temu na violončelu izvela je Yo-Yo Ma. Vilijamsov score doprinosi emotivnoj dubini filma, koristeći suptilne, istočnjački inspirisane melodije koje savršeno reflektuju unutrašnji svet glavne junakinje. Glavna muzička tema, prožeta nežnim tonovima, dodatno naglašava patnju i čežnju Sajuri.

Zaključak: Veličanstven, ali nesavršen ep

Memoari jedne gejše je film koji se ističe svojom estetikom, dirljivom muzikom i snažnim performansima, ali pati od određenih narativnih i kulturnih nesavršenosti. Dok će ljubitelji vizuelnih spektakala i emotivnih drama uživati u njegovoj raskoši, oni koji traže vernu i autentičnu priču o japanskoj tradiciji možda će ostati razočarani.

Uprkos manama, film ostaje nezaboravno iskustvo – priča o snazi volje, lepoti i prolaznosti trenutka, baš kao i svet gejši koji nastoji da prikaže.

Ocena: 8/10

Memoirs of a Geisha (2005)
Memoirs of a Geisha (2005)
Memoirs of a Geisha (2005)
Memoirs of a Geisha (2005)
Memoirs of a Geisha (2005)
Memoirs of a Geisha (2005)
Memoirs of a Geisha (2005)
Original title Memoirs of a Geisha
IMDb Rating 7.3 165,701 votes
TMDb Rating 7.7 3,102 votes

Director

Rob Marshall
Director

Cast

Similar titles

The Fountain (2006)
Life of Pi (2012)
The Prestige (2006)
Malena (2000)
Apocalypse Now (1979)
Schindler’s List (1993)
Saving Private Ryan (1998)
Red Cliff (2008)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Blood Diamond (2006)
Trainspotting (1996)
Cast Away (2000)

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published