What's happening?

Video Sources 23 Views Report Error

  • Watch traileryoutube.com
Pusher III (2005)

Pusher III (2005)

I'm the angel of death.Aug. 22, 2005Denmark108 Min.Not Rated
Your rating: 0
6 1 vote

Synopsis

Recenzija filma Pusher III (2005): Kriminalni eskapizam i egzistencijalni kolaps u Refnovom remek-delu

Nicolas Winding Refn završava svoju Pusher trilogiju filmom koji ne samo da nadmašuje prethodna dva dela već postavlja nove standarde za savremeni evropski kriminalni žanr. Pusher III: Ja sam Gospodar kobanki (2005) nije samo priča o propasti jednog narkobosa; to je mračno, gotovo šokantno ispitivanje ljudske psihologije pod pritiskom, gde se svaki lik, svaki kadar i svaka replika pretvaraju u simbole egzistencijalne borbe. Film je istovremeno i groteskna parabola o izgubljenom identitetu i brutalan realistički prikaz kriminalnog podzemlja Kopenhagena.

Radnja: Od “kralja” do žrtve

Milo (Zlatko Burić), starosedelac kriminalnog sveta iz prethodnih delova, sada je sam, izolovan, i suočen sa nizom problema koji ga teraju da preispita svoj život. Nakon decenija dominacije kao distributer droge, on se bori da održi kontrolu nad svojim carstvom, dok ga spoljašnji i unutrašnji demoni gaze. Radnja filma vrti se oko njegovog pokušaja da organizuje rođendansku žurku za svoju ćerku Milenu (Marinela Dekić), istovremeno dok se suočava sa krizom isporuke droge (kobno zamene heroin sa ekstazijem) i pritiscima srpskih kriminalaca koji traže dug. Ova trostruka kriza — porodična, poslovna i egzistencijalna — postaje katalizator njegovog kolapsa.

Refn ne prikazuje Miloov pad kao dramatičnu epopeju, već kao niz bizarnih, gotovo apstraktnih situacija koje istovremeno izazivaju gađenje i sažaljenje. Scena u kojoj Milo pokušava da sakrije leš u restoranskom frižideru, dok se u pozadini priprema gozba za goste, savršen je primer kako se horor meša sa crnim humorom, ostavljajući gledaoca u stanju nelagode.

Likovi: Ljudskost u raspadanju

Zlatko Burić, veteransko ime danske kinematografije, ostvaruje ulogu života. Njegov Milo nije klasični antagonist ili heroj; on je čovek koji je izgubio vezu sa svakim osim sa svojim instinktom za preživljavanje. Burićova gluma je magistralna u svojoj suptilnosti: njegove oči, punče straha i umora, govore više od dijaloga. Čak i kada vrši najnasilnije radnje (kao u zastrašujućoj sceni ubistva kuvara), Milo ostaje tragičan, gotovo jadan — žrtva sistema koji je sam stvorio.

Ostali likovi su podjednako slojevití. Milenina borba da prihvati oca kakav jeste (a ne kakvog ga ona želi) predstavlja emotivnu jezgru filma. Njeni pogledi puni razočaranja, ali i tuge, dodaju dubinu odnosu koji nikad ne dobija rešenje. Srpski kriminalci, sa svojom hladnoćom i sarkazmom, služe ne samo kao antagonisti već i kao ogledalo Miloove prošlosti — podseta ga da je i on nekada bio “divljak”, sada zarobljen u telu starog čoveka.

Režija i stil: Estetika haosa

Refnova režija je u Pusher III na vrhuncu. Koristi handheld kamere ne da bi stvorio autentičnost, već da bi gledaoca natjerao da oseti klaustrofobični pritisak Miloovog sveta. Krupni kadrovi licá, često iskrivljenih ili delimično u senci, podsećaju na ekspresionističke portrete propasti. Scenografija je minimalistička, ali simbolična: restoran koji Milo pokušava da održi postaje metafora za njegov život — prljav, nefunkcionalan, pun truleži iznutra.

Posebno je zapažen Refnov odabir muzike. Umesto klasičnih žanrovskih pesama, koristi disonantne elektroničke tonove i tišinu koja “puca” od napetosti. U sekvenci kada Milo juri gradom u potrazi za rešenjem, zvuk njegovog disanja postaje ritam filma, simfonija panike.

Teme: Identitet, krivica i nemogućnost pobede

Pusher III je film o gubitku identiteta. Milo, rođen u Srbiji ali dugo živеo u Danskoj, više ne pripada ni jednoj kulturi. Njegov akcenat, pomešan dansko-srpski, simbol je njegove rascepljenosti. Čak i njegovo ime — Milo — podsеća na “milo” (srpski) i “miljø” (danski: okruženje), nagoveštavajući da je on proizvod okoline koja ga uništava.

Krivica je još jedna centralna tema. Milo ne može da pobegne od posledica svojih dela: svaki njegov pokušaj da “isprаvi” greške vodi ka novom nasilju. Čak i kada pokušava da bude dobar otac (kupovinom torte, organizacijom žurke), njegova ljubav je toksična, jer je finansirana krvlju.

Zaključak: Kriminalni epos kao filozofska studija

Pusher III nije film za svačiji ukus. Njegova brutalnost, spori ritam i odsustvo bilo kakvog moralnog kompasa mogu da odbiju one koji traže tradicionalnu naraciju. Ali za one koji cene kino kao medijum za istraživanje mračnih strana ljudske psihe, ovo je remek-delo. Refn ne osuđuje Milа; on ga posmatra sa istom radoznalošću kao entomolog insekta.

Film završava scenom koja je i nihilistička i duboko tužna: Milo, krvav i poražen, jede poslednje zalogaje goveđeg đuveča iz frižidera pored leša. Nema herojstva, nema otkupа — samo praznina. Kao da Refn poručuje: u svetu gde je svako “gospodar kobanki”, jedina istinska moć je moć da preživiš, makar i kao senka sebe.

Ocena: 10/10
Pusher III je više od kriminalnog filma — to je vizuelna poema o propasti, gde svaki kadar disi očajništvom, a svaki lik nosi teret sopstvenog pakla. Refn i Burić stvorili su nelagodno, ali nezaboravno iskustvo koje ostaje urezano u pamćenje dugo nakon što se credits završe.

Pusher III (2005)
Pusher III (2005)
Pusher III (2005)
Pusher III (2005)
Pusher III (2005)
Pusher III (2005)
Original title Pusher III
IMDb Rating 7.3 18,949 votes
TMDb Rating 7.2 368 votes

Similar titles

The Matrix (1999)
Scream (1996)
Minority Report (2002)
The Girl Who Played with Fire (2009)
Insidious (2011)
The Green Mile (1999)
I Saw the Devil (2010)
Terminator Salvation (2009)
The Departed (2006)
The Silence of the Lambs (1991)
Parasite (2019)
Memento (2000)

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published